Jak zrobić format laptopa?
2024-10-26 14:17:00Dziś ciężko wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez użycia komputera. Za pomocą tych wyjątkowych urządzeń komunikujemy się, wykonujemy różne obowiązki zawodowe, a także realizujemy swoje zainteresowania. Mimo wszystkich swoich zalet złożone sprzęty, a więc także komputery mogą na różny sposób ulegać awariom. Istnieją jednak skuteczne sposoby, które pozwalają na uniknięcie tego typu problemów. Jednym z nich, a równocześnie najlepszym i najczęściej polecanym jest formatowanie. Na czym dokładnie polega ten proces, po co się go realizuje i co trzeba po nim zrobić, aby móc używać sprzętu dalej? Odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące tego procesu możecie znaleźć w poniższym artykule. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z jego treścią.
Formatowanie komputera - co to takiego?
Z pewnością nawet te osoby, które nie mają dużo wspólnego z ogólnie pojętą elektroniką i komputerami, słyszały kiedykolwiek o takim terminie, jak formatowanie. Panuje powszechne przekonanie, że proces ten równa się ze skasowaniem wszystkich istniejących na dysku danych, czyli w taki sposób, że staje się całkowicie pusty. Jest w tym pewien procent racji, jednak nie do końca. Formatowaniem nazywamy bowiem cały proces polegający na przygotowaniu nośnika danych do ponownego użytku. Zazwyczaj formatowanie niskiego poziomu, czyli przygotowanie dysku do działania poprzez m.in. wskazanie bloków zapisu czy bloku CRC wykonywane jest na poziomie produkcyjnym i rzadko zdarza się, aby zwyczajny użytkownik mógł je wykonać bez użycia do tego odpowiedniego oprogramowania bądź sprzętu. Drugi typ, czyli formatowanie wysokiego poziomu, to właściwy proces, którego dotyczy ten artykuł.
W jakim celu formatuje się komputery?
Najczęstszym powodem wykonywania formatowania są pojawiające się z różnych przyczyn problemy z oprogramowaniem. Mogą one wynikać m.in. z uszkodzenia rejestru systemu, istotnych plików systemowych czy pojawienia się w nim złośliwego oprogramowania, z którym nie radzi sobie antywirus lub zapora ogniowa. Jeżeli przed awarią bądź infekcją nie została przygotowana kopia zapasowych danych, które znajdują się na przestrzeni dyskowej, bardzo prawdopodobne, że nie uda się już ich w żaden sposób odzyskać. Dzieje się tak, ponieważ formatowanie powoduje usunięcie wszystkiego, co znajduje się na dysku. Natomiast w niektórych przypadkach zawartość sformatowanych nośników pamięci można odzyskać przy pomocy specjalnego oprogramowania. Jest to możliwe, ponieważ formatowanie, podobnie jak usuwanie ręczne plików, nie usuwa ich w sensie fizycznym, a jedynie oznacza zajmowaną przez nie przestrzeń jako pustą. Dopóki nie zostanie ona w żaden sposób nadpisana, to co znajdowało się w danym miejscu wcześniej - można przywrócić.
Jak przeprowadzić format laptopa?
Pytanie: “Jak się robi format laptopa?” jest jednym z najczęściej zadawanych na różnych stronach i forach internetowych poświęconych komputerom. Zazwyczaj pada ono ze strony osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z informatyką. Nie ma w tym jednak nic złego - bardzo często okazuje się bowiem, że lepiej w takich sytuacjach przed podjęciem działań zadać pytanie, ponieważ potem może być trudno odwrócić efekt tego, co się zrobiło - o ile w ogóle będzie to możliwe.
Aby sformatować dysk laptopa, należy przygotować jeden z wymienionych przedmiotów: zewnętrzny nośnik z kopią systemu operacyjnego (płyta DVD, bootowalny pendrive lub dysk zewnętrzny) bądź nośnik z wgranym odpowiednim oprogramowaniem do czyszczenia i zarządzania dyskami. W nowoczesnych laptopach często nie trzeba nic przygotowywać - mają one bowiem wbudowaną ukrytą partycję zawierającą tzw. tryb recovery, z którego poziomu również można przeprowadzić formatowanie, a następnie ponownie zainstalować system.
W zależności od tego, którą metodę wybierze użytkownik, istnieją dwie drogi. Jeśli postanowi to zrobić za pomocą dysku systemowego, musi przejść przez pierwsze etapy instalacji do momentu, kiedy pojawi się okienko z dyskami zainstalowanymi w komputerze. Wybiera ten, który chce sformatować, klika właściwą opcję i to w zasadzie tyle, nic więcej nie trzeba robić.
W przypadku metody ze specjalistycznym oprogramowaniem proces wygląda podobnie - tutaj również urządzenie zostaje uruchomione z zewnętrznego nośnika. Następnie użytkownik wybiera dysk docelowy oraz akcję, którą chce na nim przeprowadzić. W tym przypadku będzie to oczywiście formatowanie. Po zakończeniu procesu można wyłączyć urządzenie i usunąć nośnik zewnętrzny.
Jakie kroki należy wykonać po sformatowaniu urządzenia?
Kiedy kwestia, jak zrobić format laptopa, została wytłumaczona, warto zapoznać się z kolejnymi krokami, które należy podjąć po zakończeniu tego procesu. Jak wspomnieliśmy - formatowanie pozostawia dysk bez żadnych danych. Pierwszą akcją po zakończonym procesie w zależności od tego, jakie ma być dalsze przeznaczenie urządzenia, może być zainstalowanie systemu operacyjnego. W tym celu trzeba wybrać pomiędzy instalacją na świeżo, a przywróceniem poprzedniej (o ile nie sprawiała kłopotów i mamy dostęp do kopii zapasowych) - jeśli formatowanie było przeprowadzone profilaktycznie.