Jak przeinstalować system - Reinstalacja Windows
2024-10-26 12:28:00Wszystkie te problemy może rozwiązać właśnie reinstalacja Windowsa, jednak wciąż nie każdy wie, jak sobie z nią poradzić. Wbrew pozorom nie jest to wcale trudne i bez problemu możesz zrobić to samodzielnie w domu. Z naszego artykułu dowiesz się, jak przeinstalować system Windows tak, aby znów miał szansę sprawnie funkcjonować w oparciu o ustawienia początkowe.
Przywracanie ustawień początkowych Windows
Zanim przejdziemy do tego, jak przeinstalować system, warto zacząć od próby przywrócenia ustawień początkowych lub punktów bezpieczeństwa określonych przez użytkownika – często okazuje się, bowiem, że reinstalacja Windows wcale nie jest potrzebna.
Aby przywrócić stan początkowy, należy wyczyścić komputer, korzystając z opcji przywracania systemu do ustawień fabrycznych. Za pomocą lupy wyszukaj sformułowanie „Resetuj ustawienia komputera do stanu początkowego” i wybierz opcję „Rozpocznij” – Twój komputer sam zajmie się czyszczeniem systemu i tym samym poprawi swoją wydajność. Kiedy to rozwiązanie się nie sprawdzi?
Przede wszystkim wtedy, gdy w Twoim komputerze znajduje się złośliwe oprogramowanie ukryte w systemie, a wirusy zajęły pliki systemowe – w tej sytuacji prawdopodobnie niezbędna okaże się reinstalacja Windows.
Od czego zacząć podczas reinstalacji Windowsa?
Przede wszystkim, zanim dowiemy się, jak przeinstalować Windows, musimy koniecznie zacząć od wykonania kopii zapasowej wszystkich danych – po ponownym zainstalowaniu systemu trzeba będzie je przywrócić, a także zainstalować wszystkie pliki, gry i aplikacje tak, aby znów można było z nich korzystać zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Jeśli już udało Ci się zrobić kopię zapasową, reinstalację Windows możesz wykonać na dwa sposoby: poprzez naprawienie obecnego systemu lub zaktualizowanie go – program do instalowania systemu w Windows sam zaproponuje odpowiednią opcję – albo zainstalowanie sytemu Windows od podstaw.
Pierwsza możliwość zakłada zachowanie wszelkich danych i ustawień, jednak dla pewności lepiej zrobić przedtem ich kopię zapasową. Jeśli jednak to rozwiązanie nie przynosi pożądanych skutków, warto przeinstalować system Windows, czyli zainstalować go od zera, dzięki czemu stanie się on bardziej wydajny i będzie działał poprawnie. Jak to zrobić?
Jak przeinstalować system Windows samodzielnie?
Warto zacząć od powiązania numeru seryjnego naszej kopii zapasowej z kontem Microsoft, w przeciwnym razie możemy mieć problemy z odtworzeniem jej po reinstalacji Windows. Aby zrobić należy wyszukać po kolei
„Ustawienia” → „Aktualizacje i zabezpieczenia” → „Aktywacja”.
W tym momencie powinniśmy otrzymać informację o aktywacji systemu przy użyciu licencji powiązanej z kontem Microsoft. Jeśli jednak powiadomienie będzie miało inną treść, prawdopodobnie konieczne będzie dodatkowo powiązanie licencji z kontem. Można to zrobić w następujący sposób:
„Ustawienia” → „Konta” → „Twoje informacje”, a następnie należy wybrać opcję „Zaloguj się kontem Microsoft”.
Wszystkie te kroki można teoretycznie pominąć, ponieważ Microsoft zrezygnował z konieczności wykonywania kopii zapasowej, wpisywania numeru seryjnego i powiązania kopii z kontem podczas procesu reinstalacji Windows. Oznacza to, że firma sama magazynuje informacje o sprzęcie, na którym zainstalowany jest system i sama może uzyskać odpowiednie dane do przeinstalowania go. Na wszelki wypadek warto jednak się zabezpieczyć.
W celu przeinstalowania systemu Windows należy pobrać plik instalacyjny ze strony Microsoft – instalator sam poprowadzi nas przez kolejne etapy instalacji, wystarczy jedynie wykonywać kolejne polecenia zgodnie z podpowiedziami. Kiedy już ponownie uruchomimy system, należy wyświetlić
„Ustawienia” → „Aktualizacja i bezpieczeństwo” → „Odzyskiwanie” i wybrać „Resetuj ustawienia komputera do stanu początkowego”.
Kolejną kwestią jest wybór w menu programu Refresh Windows Tool, do jakiego stopnia chcemy wyczyścić komputer – zupełnie, czy też może wolimy zachować niektóre dane lub aplikacje. W zależności od wybranej opcji proces reinstalacji Windows może potrwać od kilku do kilkunastu minut. Klucz zabezpieczeń do Windows 10 nie będzie nam potrzebny.
Co zrobić, gdy system Windows nie chce się ponownie uruchomić?
Jeśli na Twoim komputerze jest instalator, ale system nie chce się uruchomić, podczas ponownej próby skup się na komunikatach na ekranie – wybierz w tej sytuacji opcję „Press F10 for restore options”. Możemy też zastosować zaawansowane opcje uruchamiania systemu Microsoft, które można aktywować, naciskając F8 podczas startu komputera – powinniśmy mieć wtedy możliwość uruchomienia trybu awaryjnego.
Jeśli to nadal nie pomaga, można zainstalować narzędzie Media Creation Tool, które pozwoli nam utworzyć bootowalnego pendrive’a z programem do instalowania Windows – umożliwi on korzystanie z ekranu do konfiguracji instalatora. Widzimy zatem, że reinstalacja Windows w żadnej mierze nie jest dziś skomplikowanym procesem, a instalatory, które opierają się w zasadzie na klikaniu opcji „Dalej”, pozwalają na przeprowadzenie tej operacji w krótkim czasie.