Intel Xeon - specyfikacja i zalety procesora
2024-10-26 12:45:00Marka Intel jest obecna na rynku od wielu lat i stanowi obecnie jednego z głównych dostawców procesorów komputerowych na całym świecie. Jej przełomowe produkty wielokrotnie miały wpływ na to, w jaki sposób postrzegany był i użytkowany komputer osobisty. To właśnie na tym rynku firma zyskała bowiem największą popularność i najwierniejsze grono fanów. Trzeba jednak pamiętać, że rozwiązania Intel to nie tylko komputery osobiste, laptopy czy tablety. Firma słynie również z doskonałych produktów przeznaczonych dla profesjonalistów. Do tej grupy zalicza się legendarna wręcz rodzina procesorów Xeon, o której dziś nieco sobie opowiemy. Jeżeli interesuje Cię historia i dzisiejsze wykorzystanie procesorów Intel Xeon, to serdecznie zapraszamy do lektury.
Komputer serwerowy – czym się różni od zwykłego?
Zanim przejdziemy do opowieści o linii Xeon, warto przybliżyć sobie najpierw sam komputer serwerowy. Otóż rozwiązania przeznaczone do serwerów dosyć mocno różnią się od standardowych pecetów. Po pierwsze – stosują one inne płyty główne, które posiadają więcej slotów na RAM i karty rozszerzeń, a także inne podstawki procesorów, które przygotowane są na przyjęcie CPU, który ma nieco inną konstrukcję niż ten, za który instaluje się w standardowych komputerach.
Komputery serwerowe wykorzystywane są do różnych profesjonalnych zadań, między innymi do wykonywania skomplikowanych obliczeń czy też jako host dla witryny internetowej. Muszą być one zatem odpowiednio wydajne, dlatego też można zainstalować w nich zdecydowanie więcej pamięci RAM niż w standardowej płycie głównej, więcej dysków twardych, więcej kart rozszerzeń, a czasem nawet i więcej procesorów.
Procesor serwerowy – co to takiego?
Z technicznego punktu widzenia procesory serwerowe nie są specjalnie różne od procesorów do zastosowań cywilnych. Co więcej, zdarza się, że np. gracze, którzy poszukują platform, które dadzą im większą moc, często zwracają się właśnie ku zestawom opartych na rozwiązaniach serwerowych.
Linia Intel Xeon jest znana na całym świecie, ponieważ procesory, które się do niej zaliczają, charakteryzują się doskonałą stabilnością i ponadprzeciętnymi parametrami. Historia tej linii procesorów zaczęła się w 1998 roku, kiedy na rynek wprowadzono pierwszy układ Xeon, oparty na procesorze Pentium II. Przez 23 lata od pierwszego modelu pojawiło się wiele wersji, w tym jedno- i wielordzeniowe, wielowątkowe jednostki, które zachwycają mocą obliczeniową. Najmocniejszą jednostką w historii linii Xeon jest 28-rdzeniowy potwór o oznaczeniu Xeon W-3175X. Procesor ten wyposażony jest w opcję wielowątkowości (dwa wątki na każdy rdzeń), co oznacza, że mamy tutaj do czynienia z aż 56 rdzeniami logicznymi.
Czy Xeon nadaje się do gier?
Wiele osób zastanawia się, czy można stosować z powodzeniem procesory Intel Xeon do gier. Odpowiedź brzmi – oczywiście, że tak! Co więcej, w przypadku starszych modeli tych procesorów jest to często spotykana praktyka, ponieważ na wielu serwisach aukcyjnych można dosyć tanio nabyć układy z sześcioma czy ośmioma rdzeniamiw cenie podobnej lub nawet niższej niż wiele najnowszych modeli, które będą od nich gorsze wydajnościowo.
W przypadku procesorów marki Intel ta granica między jednostkami do serwerów a jednostkami do zastosowań w komputerach osobistych powoli się zaciera. Wszystko dlatego, że najnowsze układy i7 i i9 posiadają tak potężne parametry, że spokojnie mogą konkurować z Xeonami, z kolei w niektórych przypadkach Xeony są tańsze, co dla wielu graczy ma całkiem spore znaczenie.
W przypadku procesorów marki Intel ta granica między jednostkami do serwerów a jednostkami do zastosowań w komputerach osobistych powoli się zaciera. Wszystko dlatego, że najnowsze układy i7 i i9 posiadają tak potężne parametry, że spokojnie mogą konkurować z Xeonami, z kolei w niektórych przypadkach Xeony są tańsze, co dla wielu graczy ma całkiem spore znaczenie.
Pod względem technicznym Xeony nie różnią się zbytnio od standardowych serii procesorów Intel. Mamy tutaj w zasadzie te same instrukcje i mikrokody, jednak w zastosowaniach serwerowych jest ich przeważnie...więcej! Czasem jednak zastosowanie Xeona w domowym komputerze może okazać się nie najlepszym pomysłem – wszystko dlatego, że procesory te (ze względu na swoją moc) bardzo często mają dosyć spore zapotrzebowanie na energię, co wyraźnie widać w trakcie opłacania rachunków za prąd