Idealny laptop dla handlowca - czyli jaki?
2024-10-26 14:32:00Praca handlowca rządzi się swoimi prawami – wykonywanie obowiązków w terenie oraz częste dojazdy do klientów sprawiają, że sprzęt komputerowy musi zapewniać jak największą mobilność, a także cechować się wydajnością. Laptop dla handlowca – na co zwrócić uwagę, a czego unikać podczas zakupu?
Jaki laptop dla handlowca sprawdzi się najlepiej? Funkcje i parametry
Sprzęt komputerowy powinien być dostosowany do potrzeb użytkownika. W pracy handlowca najczęściej wykorzystywanymi programami są te, które służą do przygotowywania oraz obróbki różnych dokumentów – na przykład wycen, kosztorysów i tym podobnych.
Laptop dla handlowca powinien być niezawodny – w takiej pracy ważne jest zrobienie dobrego wrażenia na kliencie, a sprzęt komputerowy często służy do prezentacji oferty czy komunikowania się. Z tego względu ważna będzie wydajność, a zwłaszcza długa praca baterii. Warto więc zwrócić uwagę na sprzęt oferujący powiększane ogniwa bądź taki, który zagwarantuje co najmniej 5 godzin pracy bez konieczności ładowania. Zmniejszy to ryzyko wystąpienia kryzysowej sytuacji.
Jednym z najważniejszych elementów będzie również konstrukcja. W tym przypadku mniej nie znaczy więcej. Przesadnie duże i nadmiernie ciężkie laptopy będą po prostu niepraktyczne w służbowych podróżach. Optymalnym wyborem będą modele 14-calowe. Łatwo dobierzemy do nich kompaktową torbę, dzięki której sprzęt posłuży nam jeszcze dłużej i będzie wygodny w transporcie.
Jeżeli jednak decydujemy się na wybór notebooka, należy pamiętać o tym, aby był wyposażony w moduły 3G bądź LTE, które pozwolą korzystać z bezprzewodowego internetu.
Jeżeli chodzi o procesor, dobrze sprawdzą się modele dwu- i czterordzeniowe, na przykład i3 czy i5. W pracy handlowca niezbędny okaże się również pojemny dysk twardy, który przechowa duże ilości plików bez ryzyka spowolnienia urządzenia. Rozsądną pojemnością będzie 240GB bądź więcej. Co ważne, powinien to być dysk SSD, który zapewnia o wiele szybszą pracę komputera, niż przestarzałe już modele HDD.
Ze względu na częste przenoszenie, a co za tym idzie – ryzyko uszkodzeń, warto inwestować w modele, których konstrukcja będzie odpowiednio wytrzymała, na przykład dzięki wykonaniu ze wzmocnionego tworzywa czy metalu. Przy tym należy pamiętać o balansie między odpornością a optymalną wagą urządzenia. Dobrym rozwiązaniem jest na przykład seria ThinkPad marki Lenovo.
Laptop dla przedstawiciela handlowego – dodatkowe funkcje i udogodnienia
Oprócz podstawowych funkcji i parametrów, na które bezwzględnie należy zwrócić uwagę, jeśli chcemy kupić dobry laptop, dobrze również pomyśleć o dodatkowych udogodnieniach. Dzięki nim praca może się okazać dużo przyjemniejsza. Duży atut może stanowić podświetlana klawiatura. Dzięki niej praca w podróży w późnych godzinach będzie znacznie łatwiejsza i nie zmęczy aż tak naszego wzroku. Pozostając w temacie klawiatur, warto wziąć pod uwagę laptop wyposażony w klawiaturę wyspową (chiclet). Zapewnia ona bardzo płynną pracę klawiszy, dzięki czemu tworzenie dokumentów oraz komunikacja ze współpracownikami czy klientami stają się bardziej komfortowe. Korzystnym udogodnieniem podczas wykonywania obowiązków przez handlowca jest matowa matryca, która umożliwia komfortową pracę oczu w różnych warunkach, ponieważ odbija światło sztuczne oraz naturalne. Choć kolory nie są tak nasycone jak w klasycznych matrycach, jest to niewielki minus.
W sytuacji, gdy dużo podróżujemy z naszym sprzętem, przydaje się także odpowiednie zabezpieczenie przed nieupoważnionym dostępem, a w konsekwencji – wyciekiem poufnych informacji. Tutaj rozwiązań wartych wspomnienia jest kilka. Najpopularniejszą opcją są czytniki biometryczne, które umożliwiają dostęp do laptopa po sprawdzeniu linii papilarnych właściciela bądź rozpoznaniu jego twarzy. Mniej popularne, ale równie skuteczne są czytniki smart cards - odblokowują urządzenie po włożeniu specjalnej karty i wpisaniu kodu PIN.