Co wybrać: laptop Lenovo czy Dell?
2024-10-26 11:45:00
Obecnie rynek urządzeń elektronicznych jest bardzo bogaty w rozwiązania różnych producentów. Z tego powodu, odpowiedź na z pozoru proste pytanie „laptop – jak wybrać?”, może okazać się niezwykle trudna. Aby więc nieco ułatwić proces wyboru komputera przenośnego, postanowiliśmy stworzyć ten artykuł, w którym zestawiamy ze sobą dwie, bardzo znane na rynku marki. Poniżej przedstawiamy porównanie laptopów Dell vs Lenovo.
Daleki wschód kontra dziki zachód
Zacznijmy od szybkiego prześwietlenia obu producentów. Dell, a właściwie Dell Computer Corporation to amerykańskie przedsiębiorstwo obecne na rynku od 1984. Zajmuje się produkcją szeroko pojętego sprzętu komputerowego i elektroniki użytkowej. Firma zasłynęła wieloma bardzo udanymi seriami i rodzinami komputerów osobistych oraz bardzo wysokiej jakości serwisem oraz świetną obsługą klienta.
Druga z wymienionych firm, czyli Lenovo pochodzi z Chin i co ciekawe – powstała dokładnie w tym samym roku co jej konkurent (1984). Jest to korporacja informatyczna będąca jednym z liderów w dziedzinie innowacyjnych technologii dla użytkowników domowych i sektora biznesowego. Po zakupie przedsiębiorstwa IBM, w tym bardzo popularnej rodziny ThinkPad firma zyskała na popularności. Jej produkty są znane z trwałości i niezawodności.
Który laptop będzie lepszy?
Odpowiedź na pytanie: „laptop Lenovo czy Dell – który wybrać?” zależy w największej mierze od indywidualnych preferencji użytkownika, jego potrzeb oraz budżetu, którym dysponuje. Produkty obydwu firm, które tutaj ze sobą porównujemy, są bardzo dobre i posiadają wiele zalet. Mają też swoje unikalne cechy: charakterystyczny trackpoint, kolorystyka i magnezowe obudowy w komputerach Lenovo oraz bardzo wygodne i dobrze przemyślane klawiatury w laptopach Dell. Oprócz tego urządzenia obie marki posiadają różnorodne specyfikacje sprzętowe o różnych zastosowaniach i przeznaczeniach. Z tego powodu warto przed zakupem zorientować się, na którym urządzeniu będzie się pracowało wygodniej i które zaoferuje niezbędną nam moc. Jak to określić?
1. Przeznaczenie komputera
W pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się, do czego nasz laptop ma być używany. Osoby, które wykorzystują urządzenie wyłącznie do nieskomplikowanych prac biurowych, nie będą potrzebowały potężnego procesora, dedykowanej karty graficznej czy olbrzymiej ilości pamięci RAM. W takim wypadku w zupełności starczy zintegrowany z dwurdzeniowym procesorem procesor grafiki i 8GB pamięci operacyjnej. Jeśli jednak potrzeba większej mocy, gdyż przykładowo pracujemy z ciężkimi programami graficznymi, niezbędna będzie mocniejsza karta która zapewni optymalną szybkość działania, procesor wielordzeniowy i co najmniej dwa razy większa niż w poprzedniej propozycji pamięć. To, co jednak zaleca się niezależnie od przeznaczenia naszego komputera, to szybki dysk SSD, który pozwoli maksymalnie usprawnić pracę na nim.
2. Wygoda użytkowania
Tutaj istotne są zarówno wymiary całkowite urządzenia, przekątna ekranu, rozmiar, jak i typ klawiatury oraz dostępne złącza. Warto przed zakupem obejrzeć sprzęt, aby określić, czy będzie on dla nas odpowiedni.
3. Zużycie energii
Wielu osobom zależy, żeby komputer był maksymalnie wydajny, a jednocześnie generował jak najmniejsze koszta dodatkowe w postaci rachunków za prąd. Różne specyfikacje oferują różne stosunki wydajności do poboru energii, dlatego także an tym polu użytkownicy mają szerokie możliwości wyboru.
Zakup laptopa nie jest małym wydatkiem, dlatego można skusić się na kupno odrobinę starszego modelu, który dla zwyczajnego użytkownika z pewnością będzie w zupełności wystarczający. Z tego powodu warto postawić na tanie laptopy poleasingowe, które z pewnością wszystkie stawiane przed nimi wymagania.