Darmowa dostawa od 650 PLN

Bluetooth w laptopie - jak włączyć i do czego można do użyć?

2024-10-26 12:29:00

 

 

 

Co to w ogóle jest Bluetooth?

Warto rozpocząć od samej genezy owej nazwy. Mianowicie, nawiązuje ona do króla duńskiego Haralda Sinozębego (duń. Blatand, ang. Bluetooth), który pod koniec X wieku n.e. zjednoczył Norwegię. Charakterystyczne logo Bluetooth stanowi połączenie inicjałów władcy napisanych runami. Podobnie jak wspomniany król, współczesna technologia ma zjednoczyć różne urządzenia w sposób bezprzewodowy. Działa zwykle na falach 2,4 GHz i oferuje średni zasięg – według najnowszych standardów do 140 metrów.

 

Jak włączyć Bluetooth w laptopie?

Włączenie Bluetooth w laptopie nie jest wcale skomplikowanym zadaniem. Zależnie od posiadanego przez Ciebie systemu, schemat może się odrobinę różnić. W przypadku komputerów z systemem Windows, jest to wyjątkowo proste. W wyszukiwarce (po kliknięciu w ikonę systemu na pasku zadań) wpisz frazę „bluetooth”, a następnie przejdź do „Ustawień Bluetooth i innych urządzeń”. Ostatnim krokiem jest przesunięcie suwaka przy słowie „Bluetooth”.

Natomiast, jeżeli posiadasz komputer z systemem MacOS, wystarczy, że klikniesz w logo technologii Bluetooth na pasku menu. Jeśli jednak nie widzisz tego charakterystycznego symbolu, to w menu Apple kliknij „Preferencje Systemowe”, a następnie „Bluetooth” i zaznacz opcję mówiącą o tym, by Bluetooth był na pasku zadań. Następnie kliknij przełącznik.

 

Do czego Bluetooth w laptopie może się nam przydać?

Tak naprawdę istnieje cała masa różnych ciekawych zastosowań tej technologii i nie można się dziwić, że jest tak popularna i obecna praktycznie w każdym nowoczesnym komputerze oraz telefonie komórkowym. Oczywiście, nadal niektóre urządzenia nie posiadają łącza Bluetooth, jednak istnieje na to stosunkowo proste rozwiązanie – wystarczy wyposażyć się w adapter, który najczęściej jest podpinany do portu USB i wyglądem przypomina pendrive’a.

Udało Ci się włączyć Bluetooth w laptopie. Do czego służy? Technologia ta ma bezprzewodowo połączyć komputer z różnymi urządzeniami. Przede wszystkim można dzięki niej skorzystać np. z drukarki bez konieczności podpinania jej kablem, co jest sporym ułatwieniem.

Za pomocą Bluetooth można także połączyć się z innym komputerem, żeby swobodnie przesyłać dane. Pierwotnie było to mocno ograniczone rozwiązanie, jednak technologia zgodna ze współczesnymi standardami zapewnia przesył danych na poziomie 2–50 Mb/s, a więc stosunkowo szybki. Oznacza to, że nawet większe pliki mogą zostać wysłane w krótkim czasie bez konieczności stosowania jakichkolwiek przewodów. Dzięki temu Bluetooth jest też wykorzystywany do synchronizacji komputera z telefonem, co szczególnie się przydaje, jeżeli korzysta się z aplikacji wymagających twego działania (np. różne kalendarze i nie tylko), choć w tym celu często wykorzystuje się także internet.

Rozwój Bluetooth, czyli zwiększenie prędkości transferu, umożliwia także skorzystanie z innych, ciekawych rozwiązań. Obecnie opisywana technologia bardzo często jest wykorzystywana przez bezprzewodowe urządzenia audio. Nie potrzebujesz już żadnych kabli, żeby połączyć się ze swoim systemem stereo, głośnikiem przenośnym czy słuchawkami.

Warto jednak pamiętać, że sprzęty te muszą wspierać Bluetooth. Plik audio jest przesyłany np. do słuchawek, a te następnie przetwarzają go na sygnał, wzmacniają go i dopiero przesyłają do miniaturowych głośników – to z tego powodu słuchawki bezprzewodowe są droższe od tradycyjnych lub w tej samej cenie oferują odrobinę niższą jakość odtwarzania. Nie może być jednak inaczej, ponieważ zwykłe modele analogowe jedynie odbierają sygnał, natomiast wersje Bluetooth muszą zamienić cyfrowy plik na dźwięk, są wyposażone w baterię, we wzmacniacz i nierzadko także inne technologie.

Bluetooth jest także wykorzystywany do obsługi podstawowych urządzeń takich jak bezprzewodowe myszy czy klawiatury komputerowe. Bez zbędnego okablowania używanie ich jest o wiele prostsze.

Zastosowań jest naprawdę sporo, a tak naprawdę cały czas ich przybywa, dlatego jeśli zastanawiasz się nad kupnem komputera, to wybierz model wyposażony w moduł Bluetooth.

 

Bluetooth nie działa – co zrobić?

Przede wszystkim upewnij się, czy ta technologia jest/była obecna w posiadanym przez Ciebie urządzeniu. Niestety, w wielu przypadkach konieczne jest zgłoszenie się z komputerem do serwisu. Wykonujemy profesjonalne naprawy i doskonale znamy się na specyfice laptopów, dlatego możemy Ci szybko pomóc z niedziałającym Bluetooth. Do każdego zlecenia podchodzimy w sposób indywidualny i zawsze staramy się pracować tak szybko, jak to tylko możliwe.

Autor:Administrator Sklepu